B. Kemal Şahin

BEŞİR KEMAL ŞAHİN

Girişimci, Bilgi ve İletişim Platformları, Sağlık Bilişimi ve İnovasyon, Kamu Politikaları

1982 yılında Gaziantep’te doğan Beşir Kemal Şahin, ilk, orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te tamamlamış, ardından Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden lisans, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde İşletme bölümünden “Bilgi Yönetimi, İnovasyon ve Teknokent şirketleri” konulu teziyle yüksek lisans derecesini almıştır.

Üniversite yıllarında Türkiye’de ilk defa üniversite öğrencileri merkezli Üniversite-KOBİ Zirvesini gerçekleştirmiştir. Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından düzenlenen ihracatı geliştirme yarışmasında “GGP – Genç Girişim Projesi” ile ödüle layık görülmüştür. ODTÜ’de Genç Girişimciler Topluluğu’nun kurucularındadır.

Üniversite eğitimi sonrası, İstanbul’da uluslararası fuar organizasyon alanında çalışmış; Rusya, Ukrayna, Çek Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Cezayir ve Fas’ta, tekstil, gıda ve elektrik- elektronik sektör fuarlarında görev almış ve çok sayıda KOBİ seviyesinde Türk ihracatçılarıyla ilişkiler konusunda sorumluluklar almıştır. Bu süreçte reel ticaret alanında bilgi ve deneyim kazanmıştır. 

2007 yılında, 25 yaşında küçük bir sermaye ile ilk şirketini kurmuş, sosyal sorumluluk ekseninde yerel esnafın rekabet gücünü artırma ve reklam verme potansiyelini değerlendirmek amacıyla, Mecidiyeköy, Fulya ve Beylikdüzü gibi İstanbul’un farklı bölgelerinde “Benim Mahallem” yayınlarını çıkarmıştır. 

2008 yılında Ekspoturk şirketini kurmuş, Türkiye’de ilk internet, e-ticaret, web 2.0. konferansı ve fuarını ODTÜ’de Türkiye’nin önde gelen markalarını bir araya getirerek düzenlemiştir. 

2010 yılında yönetim danışmanlığı alanında danışman olarak da hizmet vermeye başlamıştır. Türkiye’de pek çok şirketin, belediyenin, üniversitenin ve kamu kurumunun stratejik plan, bütçe, kurumsal performans kriterleri ve yönetim mimarisi çalışmalarına katkıda bulunmuştur. 

2012 yılında KOSGEB desteği ile KOBİ’lerin global pazara açılmaları ve teknolojiyi B2B ticarette aktif kullanmaları amacıyla faaliyet göstermek üzere, Küresel Kobi Pazarlama A.Ş.’yi kurmuştur. 2014 yılında şirketteki hisselerini satarak çıkış yapmıştır.

2014 yılından bu yana Sağlık, Teknoloji ve İnovasyon alanında iletişim platformları kurmaya odaklanmıştır. HIMSS – Healthcare Information Management Software Society ismi ile anılan, Dünya’da sağlık hizmet kuruluşlarının dijitalleşmesi amacıyla, 80 bini aşkın üyesi olan Chicago merkezli STK’nin Avrasya proje koordinatörlüğünü yürütmektedir. Her sene HIMSS Eurasia adıyla İstanbul’da 60’ın üzerinde ülkenin Sağlık Bakanlığı yetkililerini bir araya getiren platformun yönetimini sürdürmektedir. 

Ayrıca yine sağlık alanında Birleşik Krallık, Pakistan ve Özbekistan gibi dünyanın farklı ülkelerinde sağlık ve sağlık teknolojileri kapsamında iş birliği platformları düzenlemiştir.

Türkiye’de Sağlık Endüstrisine yön veren kamu, özel sektör ve akademinin önde gelen yöneticilerinin oluşturduğu Türkiye Sağlık Platformunun (TÜSAP) genel sekreterliğini yürütmektedir. 

Sağlıkta geleceğin liderlerini arayan ve onların gelişimini odaklayan Sağlıkta Geleceğin Liderleri (SAGEL) Platformu kurucuları ve yönetim kurulu arasında yer almaktadır. 

EurasiaStart adı ile kurulan Sağlık Startup ekosisteminin kurucusu ve koordinatörüdür. 

İyi derecede İngilizce ve temel seviyede Almanca bilmektedir. Fahriye Kübra Şahin ile evli ve bir kız çocuğu babasıdır.